{{next.header}}
Omgången som serveras är mer intressant än någon av sina föregångare. Efter en rekordsvår omgång för två veckor sedan och favoritbetonad gången efter innebär det i klartext att vi nu har en jättestor jackpotomgång. Hela 130 miljoner ligger i åttarättspotten.
Hemmalaget möter mangrant upp och på papperet besitter ”de våra” rätt bra chanser. Katja Melkko har omgångens stora favorit i High On Pepper men det finns ytterligare dalahästar med chans att dyka upp i toppstriden.
Vi har som vanligt känt hemmalaget på pulsen och tar en kommentar häst för häst.
V85-1
4. KAJSAS TURE har visat fin form i sina senaste starter. Avslutade starkt som trea senast. Tuffare konkurrens nu men kan säkert i ett felfritt lopp ta en fin placering men får svårt att räcka ända till seger.
12. GULI FRODO visade fin form då han spurtade till sig segern i senaste starten. Har nu ett knepigt läge och möter bra hästar men med rätt lopp är han vass över upploppsrakan och kan säkert spurta till sig en fin placering. Skall ses som en jätterysare.
V85-2
8. UNIQUE PRINCESS har visat fin form i sina senaste starter men har inte riktigt haft turen på sin sida. Var med i en tuff inledning senast och höll bra. Gick starkt efter galopp gången innan.
- Känns fortsatt bra och löser det sig från ett svårt åttonde spår är jag inte främmande för att hon kan dyka upp i striden, säger hästens tränare Joakim Elfving.
11. I LOVE FAUX DEPART fick göra grovjobb på Umåker senast och höll godkänt.
- Håller fortsatt fin form men är bäst då hon är med där framme direkt. Läget är alltså ett klart minus. Vi får nog vara glad för en penningplacering, fortsätter Joakim Elfving.
V85-3
3. B.G.SVEDJAN möter ett jämnt sällskap där han med rätt lopp har kapacitet att dyka upp i tätstriden.
- Han gick med norskt huvudlag för första gången senast och svarade bra på det även om det blev fel eftersom bara ena skygglappen gled ner. Nu blir det samma utselning och ett huvudlag som fungerar fullt ut. Kommer dessutom att gå i en jänkarvagn för första gången, berättar Jonathan Gustafsson.
7. GLOBAL FLASH har gjort två starter på Umåker. Inledde med spetsvinst och fortsatte med ett lopp utvändigt ledaren. Gick bra bägge gångerna.
- Håller fortsatt fin form och jag upplever det som att distansen nu är den rätta. Har spår lite långt ut på vingen så det gäller att vi kan hitta ned i slagläge. Jag är inte främmande för att hon kan dyka upp i platsstriden, säger Joakim Elfving.
8. AGAINST ALL ODDS har fått ett tråkigt utgångsläge vilket försämrar möjligheterna.
-Men han är i fin form och kommer nu att plocka på honom ett helstängt huvudlag för att få honom rappare från start. Han får prova framåt och kommer han bara till i loppet tror jag mycket väl att han kan dyka upp i tätstriden, säger Katja Melkko om sin adept.
V85-4
2. BABARIS gick bra i skymundan senast och kunde via en vass spurt ta sig fram till en tredjeplats och därmed passera en miljon i prissumma.
- Men möter nu ett tuffare gäng men kan han bara hitta ned i slagläge så kan det mycket väl bli en fin penningplacering igen, säger Hans Strömberg.
8. HIGH ON PEPPER har gjort två starter efter ett längre uppehåll och har visat allt bättre form.
- Vi har varit nöjd med hans insatser i båda loppen. Senast på Solvalla tog han över ledningen i ett tidigt skede inför slutvarvet och var sedan ensam över upploppet. Bör snarast ha gått framåt till det här loppet och det är klart att vi tror på bra chans, säger Katja Melkko.
V85-5
10. MR REDDINGTON har haft en längre bortovaro p.g.a. skada. Gjorde come back senast och var då riktigt bra som trea.
- Han gick i mål med sparade krafter. Har tyvärr ett bakspår vilket försvårar uppgiften. Känns annars riktigt fin och vi förväntar oss en bra insats. Han är inte slagen på förhand, säger Katja Melkko.
12. CRAZY GOOD I.D. var fin vid seger senast. Visade då att han är på rätt väg igen.
- Han hade till att börja med svårt att tävla med skor men visade senast att han fixar även det. Allt fortsatt bra i jobben så formen är intakt men tyvärr kan läget ställa till det. Bägge våra hästar i loppet kräver tur på vägen, säger Katja Melkko.
V85-6
1. ALBERTO RAY gick bra i skymundan senast. Ser allt bättre ut men distansen känns som i kortaste laget.
- Han drar dock nytta av startspåret och hamnar han bara inte för långt bak kan han säkert lifta med till en fin placering. Det kan vara en platskandidat, säger Kajsa Frick.
11. EN GARDE håller stilen och har under hösten signerat flera riktigt vassa insatser. Spurtade bra till tredjeplatsen senast. Har dock tidigare visat att han är som bäst med ett lopp i den främre träffen så läget nu är ett minus.
V85-7
3. PEDAL TO D’METAL har gjort tre starter efter ett långt skadeuppehåll. Har dock sett allt vassare ut och kommer till start med visad form.
- Han känns fortsatt riktigt bra och allt tyder på att han kommer att göra ett bra lopp. Räknas tidigt. Han kan öppna bra så läget passar och omgivningen är väl inte den allra vassaste. Kommer nu att gå i en jänkarvagn för första gången, berättar Joakim Elfving.
5. KING OF CRISTAL är jämn och stabil. Han gör oftast sitt i loppen och tjänar stadigt pengar.
- Gick bra senast som trea. Passande läge den här gången och han skall därmed kunna vara med och ta för sig av priskakan även denna gång, säger Hans Strömberg
V85-8
6. MAKE MY TRIP V.S. fick nöja sig med en matlapp senast men signerade då et mycket strong insats efter tidig galopp.
- Hon blev helt enkelt rädd för en konkurrent som var högljudd och svarade med galopp. Gick riktigt vasst därefter. Utan galopp hade hon varit segeraktuell då. Håller fortsatt fin form och gör en intressant start, säger Roger Forslund.
9. TWIGS KHALEESI kommer från en enkel spetsvinst i V85.
- Hon hade egentligen tävlat färdigt för året men var så fin i jobb att det blev en start dagen innan julafton. Har tagit loppet på bra sätt och har varit snarast lite vassare efter den starten. Vi är nöjda med läget då hon kan öppna bra. Hon kommer säkert att göra ett bra lopp, säger Eva Skantz.
14. SUPERNOVA LYJAM har varit helfin och avslutade travåret 2025 med två raka V85-segrar.
- Känns fortsatt fin i jobben så formen är intakt. Hon kommer säkert att göra ett bra lopp men vi skall också komma ihåg att läget är chansartat, säger Lars Throgen.