{{next.header}}
Vi har gratis aktiviteter för barnen och ponnytravlopp som startar kl 18.30 att kika på!
Ikväll blir det Siljans Charks grillbuffé på sommarverandan och tack vare att Siljans Chark kliver in som samarbetspartner i detta kan vi ikväll erbjuda grillbuffén för endast 150:-
Dessutom blir det rosé- och bubbelbar på verandan så passa på att komma i tid och njut av kvällen från härliga sommarverandan!
TRAVRESTAURANGEN
Travrestaurangen öppnar 17.30.
Ugnsbakad kummelfilé med brynt smör, ägg och pepparrot.
Schnitzel med rödvinssky och vitlökssmör.
250 kr
SOMMARPAVILJONGEN
Siljan Charks Grillbuffé
150 kr
CHARLIES BAR
Öppnar 17.30
Kvällens erbjudande 175 kr
TRAV INN
Dagens mellan 16-20:30.
Därefter korv- och hamburgermeny fram till näst sista loppet.
På årets Midnattstrav gästas vi av ingen mindre än Billy Opel! Han kliver upp på scen efter kvällens sista lopp, ca kl 22.30. Ta chansen att se honom live och säkra dina biljetter nu! Klicka här!
Som uppvärmning inför Billy Opel kommer två spännande dalaartister i form av Inah ochOoooklart spela mellan loppen.
Inah:
Efter att som 11-åring ha lämnat laestadianrörelsen tillsammans med sin familj, blev musiken ett andningshål och en väg till gemenskap. Med flytten till Borlänge och studier på Brunnsviks musikhögskola tog artistkarriären fart. Debutsingeln Illusion ledde till samarbete med Dalapop, flitiga radiospelningar i P4 Dalarna och spelningar runt om i regionen tillsammans med sitt band Klangkollektivet.
Inah har också hunnit med nominering till Årets musikvideo på Dalecarlia Music Awards samt ett uppmärksammat samarbete med Matte B från Sperling med singeln Trevligt folk. Hennes varma röst och texter om frihet och gemenskap har gjort henne till en självklar del av Dalarnas musikscen, där publiken ofta kallar henne “den nya reggaedrottningen från Borlänge”.
Inah har tillsammans med bandet i sommar en lång planerad turné med spelningar på både festivaler som Alive,
åfesten, Granny goes street, Sorkenfestivalen, Brunnsviks music festival, Midnattstravet, Äteriet samt Kulturnatta.
Ooooklart
Ooooklart är duon som har nått över en miljon lyssningar genom att sjunga om krossade hjärtan på ett humoristiskt vis. Och när du kanske tror att du vet vad du har dem går allt åt helvete och nån blir dumpad. En blandning av dansant musik med inslag av EPAdunk är vad ni kan vänta er när Ooooklart äntrar scenen, för vem vill inte sjunga med till covers på Älskade ängel och Pärleporten.